Sistem Uzmanları için Mobil Uygulamalar

Bilişim sektöründe çalışanlar olarak zaman bizim için oldukça önemli. Günlük yaptığımız rutin işlerin bir çoğunluğu android cihazlardan rahat şekilde gerçekleştirmek için için uygulamalar geliştirilmiş durumda. Bu yazımda; bilgi teknolojileri alanında çalışanların sürekli işine yarayacak, bazı mobil uygulamalardan örnekler vereceğim.

 

Termius

Termius

Termius

Termius, android cihazlar için Telnet ve SSH  terminal uygulamasıdır. Termius uygulaması ile yerel makinede bulunan UNIX / Linux sistemleri çalıştırıp sorunsuzca yönetebiliyorsunuz.

 

 

Metal Detector

Metal Detector

Metal Detector

Metal Detector uygulamasıyla android telefonunuzu bir metal tespit cihazı haline getirebiliyorsunuz.  Metal Dedektör uygulamasının çalışma mantığının nasıl olduğunu merak ediyorsanız, sistem şu şekilde çalışıyor: Anroid cihaz içinde var olan yerleşik dahili manyetik sensör kullanılıyor. Doğal manyetik alan seviyesi, (EMF) 49μT (mikro Tesla) veya 490mG (mili Gauss) olarak ölçülür. Bulunulan yerde herhangi bir metal olması durumunda, manyetik alan seviyesi  değişkenlik gösterebilir. Cihazın dahili manyetik algılayıcısından elde edilen değerlerdeki değişiklik sayesinde, metal tespiti yapılabilmektedir.

 

Fing

Fing

Fing

Fing uygulaması ile android telefonun bulunduğu kablosuz ağdaki cihazların listesini görebiliyorsunuz. Kablosuz ağda bulunan cihazların Mac ve IP adreslerini görebileceğiniz uygulama, aynı zamanda ücretsiz.

Evinizdeki yada işinizdeki kablosuz ağda istenmeyen ziyaretçilerin olup olmadığını yada hangi cihazların bağlı olduğunu ve bağlandığı cihazın Mac adreslerine kadar Fing uygulaması ile listeleyebiliyorsunuz.

 

Servers Ultimate

Servers Ultimate

Servers Ultimate

Servers Ultimate uygulamasıyla Android işletim sistemli bir tableti yada akıllı telefonunuzu sunucu haline getirebiliyorsunuz. Uygulama, kullanılan android cihazı çok amaçlı bir sunucu haline getirerek, DLNA, DNS, Dynamic DNS, Email, FTP, Proxy, SMS Gateway, Time, http ve WebDAV gibi servislere sahip oluyorsunuz.

 

Ookla Speedtest

Ookla Speedtest

                   Ookla Speedtest

Ookla Speedtest uygulaması ile bulunduğunuz yerdeki Wi-fi yada mobil internet hızını ölçebilirsiniz. Aynı zamanda farklı bölgelerdeki internet hızlarını da karşılaştırma şansına sahip oluyorsunuz. Uygulama ile kısa sürede  indirme, yükleme ve ping hızları görebiliyor, gerçek zamanlı karşılaştırma yapabiliyorsunuz.

 

Microsoft RD Client

Microsoft RD Client

Microsoft RD Client

Microsoft RD Client uygulaması, bilgisayarınızı telefon yada tablet ile yönetmenize olanak sağlayan ücretsiz bir uygulama. Mobil cihazlar üzerinden iş yerinizdeki bilgisayarınıza ya da yönetmek istediğiniz bulut ortamındaki sanal bilgisayarınıza ulaşabiliyorsunuz. Microsoft Remote Desktop, uzaktaki bilgisayar ile güvenli bağlantı sağlayan NLA teknolojisine sahip. Uzak Masaüstü ağ geçidi sayesinde, bilgisayarınıza erişim sağlayabiliyorsunuz. Uygulamayla bilgisayara erişim sağlayabilmek için karşı makinenin uzaktan erişim servisinin erişime açık olması gerekiyor. Uygulama sayesinde birden fazla bilgisayara erişim sağlayabilir, her biri için faklı kullanıcı adı ve parola kullanabiliyorsunuz.
 

DriveDroid

DriveDroid

DriveDroid

DriveDroid uygulamasıyla herhangi Android tabanlı cihazdan bilgisayarınızı boot edebilirsiniz. Mobil cihazın içinde bulunan IMG veya ISO dosyasını, cihazı USB kablosu ile bilgisayara bağlayarak kullanıyorsunuz. Uygulamayı kullanabilmeniz için tek dikkat edilmesi gereken android cihazınızda başka bir SD kartın takılı olmaması. Bilgisayarda ise bios ayarlarından, açılış önceliklerini ayarlamanız gerekiyor.

 

ADManager Plus

ADManager Plus

ADManager Plus

ADManager plus, Microsoft aktif dizin servisinde kullanıcı hesaplarını mobil olarak yönetebilmeyi sağlıyor. Aktif Dizin (Active Directory) Yönetici ve uzmanlara günlük çalışmalarında yardımcı olan kolay ve basit bir uygulamadır. Arayüzü sayesinde karışık işleri kolayca yapabilmenizi sağlar. Teknisyenlere rol bazında erişim yetkisi verilebilir, AD raporları üretebilirsiniz.

Pulseway

Pulseway

Pulseway

Pulseway;  bilgisayarınızdan uzaktayken bile bilgisayarınızı uzaktan kapatmak yada bazı uygulamaları çalıştırmak için geliştirilmiş bir uygulamadır.